A jogszabályi változások miatt 2013. január 1. napjától Sellye székhellyel megalakult a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal. A Közös Hivatal ellátási területe – a régi Polgármesteri Hivataléhoz képest – módosult, kivált ugyanis Drávasztára, és csatlakozott Drávafok, Bogdása, Markóc Községek Önkormányzata. Illetékességi területünk ezzel immár kilenc települési önkormányzatra (Drávaiványi, Kákics, Marócsa, Okorág, Sósvertike, Drávafok, Bogdása, Markóc és Sellye) terjedt ki. A három csatlakozó önkormányzat – a szervezetileg a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó - Kirendeltséget tartott fenn Drávafok községben, a régi körjegyzőség épületében. A három település lakosságát a Drávafoki Kirendeltségen szolgálták ki a munkatársak. A Baranya Megyei Kormánymegbízott az Mötv. 85. §. (3a) pontja alapján BAB/4/1382-25/2019. számú, 2020. napján megküldött határozatával Felsőszentmárton, Drávasztára, Drávakeresztúr településeket a sellyei járáson belüli Sellyei Közös Önkormányzati Hivatalhoz jelölte ki, mellyel illetékességi területünk immáron már tizenkét település önkormányzatára terjed ki.

Tér – erő nélkül | Beszélő

jáki közös önkormányzati hivatal

Jáki közös önkormányzati hivatal

69. (1) bekezdésében, a 2009-2013. években az Áhsz 137. (1) bekezdésében, a 2014. évben az Áhsz 2 31 22. Az iratok hiánya meghiúsította az Önkormányzat vagyoni és pénzügyi helyzetének áttekintését és ellenőrzését. 21 Megállapítások 3. A lefolytatott adósságrendezési eljárások elérték-e törvényben kitűzött célokat? Összegző megállapítás A lefolytatott eljárás1, 2 nem érte el a törvényben kitűzött célokat. Az eljárás1 során a hitelezők követelésének kielégítése részben megtörtént. Az eljárás2 esetében a hitelezők követeléseinek kielégítése dokumentumok hiányában nem volt értékelhető. számú megállapítás A válságköltségvetések alapján ÖNHIKI 32 támogatások mellett volt biztosított a kötelező közfeladatok ellátása. A VÁLSÁGKÖLTSÉGVETÉSEK alapján az Önkormányzat az eljárás 1, 2 során a Har. (2) bekezdésében foglalt, kötelezően előírt feladatok működési kiadásait ÖNHIKI támogatások (a 2009-2010. években 24 millió Ft, 4, 2 millió Ft, a 2012-2013. években 50, 5 millió Ft 16, 9 millió Ft) segítségével finanszírozta.

Zalaszentmihályi közös önkormányzati hivatal

  1. Jáki közös önkormányzati hivatal
  2. Polgármesteri hivatal állás Kupa (2 db új állásajánlat)
  3. Tér – erő nélkül | Beszélő
  4. Ajándék 11 éves fiúnak
  5. Állás pedagógus végzettséggel
  6. Csesztregi közös önkormányzati hivatal
  7. Az év fája 2017
  8. Ceglédi közös önkormányzati hivatal

Erettsegi feladatok

zalaszentmihályi közös önkormányzati hivatal

BAZ.HU - Települések

csesztregi közös önkormányzati hivatal

Jelentés. Önkormányzati adósságrendezés ellenőrzése. Selyeb Község Önkormányzata adósságrendezési eljárásának ellenőrzése - PDF Ingyenes letöltés

Bár ötven-hatvan csereháti faluban és hat városában is megfordultam, a vidékről kevesebbet tudtam meg, mint szerettem volna, a vidékfejlesztés kulisszatitkairól talán többet, mint amennyire számítottam. Az első körben a programot irányító adminisztrációval találkoztam. A programmenedzser okleveles közgazdász: a gazdálkodástudományi karon végzett, fő szakiránya az európai integráció és a világgazdasági alkalmazkodás volt, mellékszakiránya gazdaságpolitikai. Előző munkahelyein a Dél-Dunántúl hátrányos helyzetű térségeiben foglalkozott vidékfejlesztéssel. A programasszisztens nemzetközi kapcsolatok szakon szerzett diplomát, szintén európai integrációs szakirányon, korábban nemzetközi regionális szervezeteknél dolgozott. A program működtetéséhez a vidékfejlesztési tapasztalatok mellett a nemzetközi ügyintézés technikájának ismeretére is szükség volt, ugyanis a programot a UNDP, az ENSZ pozsonyi székhelyű fejlesztő központja igazgatta (felügyelte), angol nyelven. A szakmai vezető a nemzetközi és hazai vidékfejlesztési gyakorlatban (és elméletben) járatos Márczis Márta volt.

Az Önkormányzattal szemben 22 hitelező által benyújtott és pénzügyi gondnok 1 által elfogadott hitelezői igény összesen 45, 8 millió Ft volt. Az egyezség 1-ben 12 hitelező vett részt, összesen 38, 6 millió Ft követelés összeggel. Az Önkormányzat az egyezség 1 tárgyalási jegyzőkönyve alapján vállalta, hogy a bejelentett és a pénzügyi gondnok 1 által elfogadott hitelezői követelések összegét 100%-ban tíz év alatt fizeti vissza. A visszafizetés ütemezése szerint az eljárás 1 jogerős befejezését követő két évben az eredeti összeg 20-20%-át, a további nyolc évben évente 7, 5%- át fizeti meg az Önkormányzat, így az első két évben a fizetési kötelezettsége 9, 2 millió - 9, 2 millió Ft, a további nyolc évben évente 3, 4 millió Ft lett volna. Az eljárás 1 után történt kifizetésekről készült önkormányzati kimutatás szerint az Önkormányzat az első évben 3, 4 millió Ft kifizetéssel az esedékes 9, 2 millió Ft fizetési kötelezettségét mindössze 37%-ban teljesítette és a 2. évtől az Önkormányzat nem teljesített kifizetéseket.

Az ezt követően ismét a megyei kormányhivatalhoz fordult a törvényes állapot helyreállítása érdekében. Mint megtudtuk, a kormányhivatal korábban azért nem rendelte el Abaújlakon a lakcím ellenőrzést, mert nem érkezett a törvénytelenséget jelző beadvány hivatalához. Jeleztük a hivatalnak, hogy a jegyző nem tartja feladatának az ellenőrzés elvégzését. A kormányhivatal megnyugtatásul közölte, amennyiben a jegyző válaszával nem értenénk egyet, vagy az általunk szükségesnek tartott eljárást, illetve annak esetleges elmaradását kifogásoljuk: "a kormányhivatal a hozzá intézett jelzés alapján megteszi az indokolt, hatáskörébe tartozó intézkedést". Ezt nem kivárva, bejelentést is tettünk, elektronikus levélben jeleztük az ügyészségi határozatra hivatkozva, hogy Abaújlakon 2010. október óta nem valós adatok szerepelnek a lakcímnyilvántartásban. A kormányhivatal március 18-i levelében arról tájékoztatott, hogy panaszunkat közérdekű bejelentésként értelmezték, viszont az elektronikus levél formájában történő előterjesztés "azonosíthatatlan személy által tett bejelentés"-nek minősül, ezért ezt hivatalból nem vizsgálták meg.

Tue, 06 Dec 2022 22:52:13 +0000