Nagybőgő eltemetése bikaember-maszkban. Szerelmi jóslás fehér ruhában. A szerelmet és az új életet szimbolizáló májusfa állítása. A Moréna (női ruhába öltöztetett szalmabábu) vízbefojtása és a tavasz hívogatása. Avagy elmélyült elmélkedés Mindenszentek ünnepén a gyertyák csendjében. Az összefonódott pogány és keresztény szokások egyedülálló hagyományokat teremtettek az egész évre.

Decemberi nepszokasok hagyomanyok

Ennek gonoszűző célzata volt. A karácsonyi asztal elképzelhetetlen hal, beigli, valamint alma és dió nélkül. A kerek alma a család összetartásának szimbóluma. Vacsora után a gazdasszony kezébe vett egy szép, piros almát, és annyi szeletre vágta, ahányan ültek az asztalnál, mondván: amilyen kerek az alma, olyan kerek, összetartó legyen a család a következő esztendőben. Betlehemi jászol Az első betlehem A Szabin-hegyek övezte Rieti-völgyben fekvő Greccio településen volt az első betlehem állítás a világon, mely Assisi Szent Ferenc nevéhez fűződik. 1223 karácsonyán ebben a csodálatos fekvésű remeteségben a pápától kért és kapott engedély alapján idézték fel először a betlehemi éjszakán történteket. E szokás azóta világszerte részévé vált a templomok, a keresztény családi otthonok és a közterek karácsonyi ünneplésének. Azóta a jászol éppúgy hozzátartozik e naphoz, mint a fenyőfa vagy az ajándékok. Ferenc egy barátjával egy barlangot rendezett be a betlehemi születés megjelenítésének helyszínéül.

Decemberi népszokások - Tananyagok

decemberi nepszokasok hagyomanyok

Vaskarika - Decemberi hiedelmek, népszokások

Bánd - Szokások, Hagyományok

Jeles napok december, népszokások, hagyományok ⋆ Jeles napok

Decemberi jeles napok, hagyományok - PDF Ingyenes letöltés

- Borbála napjaKis-Ázsiában élt, keresztény hitéért mártírhalált (lefejezték) halt. A bányászok, tüzérek, várak védőszentje. Régen a hajadonok is pártfogójuknak tekintették, mert ha az e napon vízbe tett cseresznyeág karácsonyra kivirágzott, az házasságot jelentett. Tiltott dolog volt e napon a fonás, a varrás, a söprés. A női vendég nem hozott szerencsét a házra. A boszorkányok a hagyomány szerint ezen a napon szerezték meg a rontáshoz szükséges ruhadarabokat, így tilos volt a ruhát kint hagyni. Ajándékozni és bármit kölcsönadni is tiltott volt, mert az elvinné a szerencsét a háztócember 6. - Szent Miklós napjaSzent Miklós püspök emléknapja, aki a IV. században élt a kisázsiai Myra városában. A pékek, gabonakereskedők, diákok, eladólányok, révészek, vízimolnárok, polgárvárosok pártfogója. Segítette a nincsteleneket, a szegényeket, egy legenda szerint a nyitott ablakon át aranyakat dobott be három hajadonnak, akik ennek köszönhetően tisztességesen férjhez mentek. Innen ered a mai napig a szokás, hogy a gyerekek kiteszik a megtisztított cipőjüket az ablakba, s várják a Mikulást, aki piros ruhába öltözve, fején süveggel, hátán puttonnyal járja az országot-világot és megajándékozza a "jó gyerekeket".

A betlehem egy időre ugyan eltűnt a templomokból, de felállították azt az egyszerű emberek a "tisztaszobáikban". Miután 1825-ben megszüntették a tilalmat, a betlehemfaragás megbecsült mesterséggé is vált. A ferences templomokban ma is különösen szépek a szentestére felállított betlehemek világszerte. Hazánkban országosan is kiemelkedő a pécsi ferences templomban található, melynek több tucat életnagyságú figuráját ferences szerzetesek faragták több mint száz éve. A betlehemek az idők folyamán újabb és újabb szereplőkkel gazdagodtak. Ferenc első betlehemében még csak oltár volt és jászol, vagyis a születés misztériuma jelenítődött meg. Nem volt Mária és József, hiányoztak a hódoló királyok és a pásztorok. De ott állt az ökör és a szamár, bár az Újszövetség karácsonyi elbeszéléseiben ezek nem szerepelnek. A magyarázatot Izajás könyve adja meg, ahol az Úr így korholja a népet: "Az ökör megismeri gazdáját, és a szamár urának jászlát; Izrael azonban nem ismer engem, népem nem ért meg". E két állat tehát szimbolikus szereplő, azt jelképezi, hogy mi emberek az Örökkévalóhoz képest olyanok vagyunk, akár a szamár és az ökör, akiknek csak a Szent Éjszakán nyílik meg a szemük, hogy felismerjék jászolban fekvő Urukat… "Karácsonynak a mélységes teológiája és titka, hogy a megszületés nem csupán egyszeri, történelmi tény, hanem Isten utáni vágyunkban és az Oltáriszentségben megismétlődő valóság - szemmel látható volt azon az estén.

Wed, 07 Dec 2022 01:40:09 +0000