"VisszaROSSZ! Neeee, még megmenekülhetünk! Menjünk végre Iluskához! "Odalopózkodott a fészekhez lassanÉs a grifmadárra hirtelen rápattant, Oldalába vágta hegyes sarkantyúját, S furcsa paripája hegyen-völgyön túlszállt. ""Hol van Iluska, hol? " felelt a menyecske, "Szegény Jancsi bácsi! "... hát el van temetve. ""Harapod bizony te, a kínos napodat! De fogadom, bele is törik a fogad! "Ebéd utániSTARTDominó kvízazÓriásokkal1. kérdésHogyan jutott be János vitéz az óriásokhoz? megölte a kapuőrtkulcsa volt a kapuhozlebeszélte, hogy beengedjékÜgyes vagy! A VÁLASZOD TÖKÉerünk2. kérdésMekkorák voltak a szúnyogok Óriásországban? normál méretűekökör nagyságúakkocsi méretűekGyErünkEz igen! A válaszod helyes! JÁTSSZ TOVÁBB! 3. kérdésMit csinált az óriások királya, amikor Jancsi megérkezett hozzá? ebédeltdominózottvadászottEZT IS TUDTAD? A válaszod megint helyesJÁTÉKRA FEL! TOVÁBB4. kérdésMit evett a király ebédre? tojásos nokedlitapró embereketkősziklátTE! MEGINT JÓ A VÁLASZ! Nagyon jó vagy! MARADJ JÁTÉKBAN!

Wordwall

Nézzünk be hozzá.... KvízStartMelyik ajtó mögött van a királylány? Miért vannak a János vitézben mesei elemek? 1. kérdésAmert Petőfinek sokat meséltek gyerekkorábanBmert ettől sokkal színesebb a történetMelyik részt nevezzük epizódnak? 2. kérdésAazt, ami a történést nem viszi előreBa János vitéz című sorozat egyes részeitCa fejezetek másik neveHELYES! Mi történik legkésőbb? 3. kérdésAa fiatalok búcsút vesznek egymástólBa fiút elkergeti a gazdájaDJancsi a faluvégen legelteti a nyájatHELYES! Ca mostoha korholja Iluskát"Subájáról Jancsi lerázta a vizet, Miután lerázta, ujra útnak a nap leszállt pihenni ágyábaKukoricza Jancsit még vitte két... " Mi lehet az utolsó szó? 4. kérdésAbálbaDlányaElábaCgatyábaBbábaHELYES! Melyik szereplő nem segítette János vitézt az útja alatt? 5. kérdésAfrancia királyEbasaFfazekasBgriffmadárCmenyecske a falubólDóriásokHELYES! Hajóra! A buli jó volt, de a királylány nem kell! Indujunk tovább egy vagyonnal! "Ment János vitézzel a megindult gálya, Szélbe kapaszkodott széles vitorlája, De sebesebben ment János gondolatja, Utjában semmi sem akadályozhatta"STARTIRÁNY haza!

János vitéz összefoglalás Flashcards | Quizlet

A kép forrása:. EMLÉKEZZÜNK EGYÜTT MÁRCIUS 15 –RE BALATONBERÉNYBEN! Versek gyűjtése az iskolai versmondó versenyre. Ásványtani kiállítás a könyvtárban. Tankönyvigényléshez a szükséges szülői nyilatkozatok,... Petőfi Sándor: A XIX. század költői. A vers 1847 januárjában keletkezett. Ez a vers Petőfi legismertebb ars poeticája. Olyan mű,.

János vitéz tartalma röviden fejezetenként - A legjobb tanulmányi dokumentumok és online könyvtár Magyarországon

Már meguntam a járkálást; A járkálást, a bujdosást, Az idegen földön lakást. Adjon Isten jó éjtszakát, Küldje hozzám szent angyalát: Bátorítsa szívünk álmát; Adjon Isten jó éjtszakát! (Pásztó, Heves megye) 1 estvéledtem ott ért az este 1. Fogalmazd meg, milyen érzelmet, lelkiállapotot fejez ki a népdal! 2. Miért Istenhez könyörög a bujdosó? 3. Milyen szavakkal lehetne helyettesíteni a versben a szállás kifejezést? 4. Az utolsó versszak melyik szavából tudhatjuk meg, hogy a bujdosás sok ember sorsa volt? 5. Milyen környezet jelenthetett menedéket a bujdosóknak? Hogyan jelenik meg ez a dalban? 6. Miért hasonlít ez az elindulás, útra kelés a népmesékhez, és miben különbözik tõlük? 7. Meséljétek el a szegény bujdosó történetét! Miben különbözik ez az elõadásmód a népdalétól? 55 A kesergõ A népdalok sok mindenrõl szólhatnak: szerelemrõl, katonáskodásról, munkáról, lakodalomról, mulatságról, bujdosásról, bánatról. A különbözõ témák sokszor keverednek. A hangvételük is igen változatos. A szerelemhez vagy a katonasághoz gyakran kapcsolódik a szomorúság.

Janos vitez oesszefoglalas

kesergõ, betyárdal, párosító, kanásznóta, lakodalmas, altató, sirató, csúfoló). Sorold fel a népdalok jellemzõit! 2. A népdalokon belül milyen csoportokat ismertünk meg? 3. Mutasd be egy népdalon, hogy milyen kapcsolatban áll a természeti kezdõkép és a folytatás! 4. Találjatok ki mai népdaltémákat! Mi az, ami megõrizhetõ a népdal eredeti jellemzõibõl? Milyen újdonságokkal egészülhetne ki egy mai népdal? Vitassátok meg! 5. Melyik a kedvenc népdalod? Mutasd be a többieknek! 6. Egy német gondolkodó azt javasolta, hogy a költõk merítsenek népük költészetébõl. Miért tarthatta ezt fontosnak? Egyetértetek-e vele? Vitassátok meg! 7. Alkossatok csoportokat, és írjatok párosítót! 8. A megadott szempontok alapján bizonyítsátok egy-egy érvvel, hogy a népdalok fontos részei a kultúrának: nyelv, szokások, környezet! 9. Gyûjtsetek népszokásokat lakóhelyetek környékérõl, megyétekbõl, vagy mutassátok be a vidéketek régi népviseletét! Kérdezzétek meg szüleiteket, nagyszüleiteket is! 10. Keressetek olyan meséket és népdalokat, amelyekben víz, madár, szegény és gazdag ellentéte, párválasztás szerepel!

4. Miben hasonlítanak Andersen mesehõsei és a Virágszemû szereplõi? 5. Készítsetek síkbábokat, melyek a virágokat és Mikkamakkát ábrázolják, s játsszátok el a mesét! A játék elõtt gyûjtsétek össze a virágok viselkedésére vonatkozó kifejezéseket, és azokat is építsétek be az elõadásba! 6. Egy vitát mindenki másképpen lát. Meséljétek el a történetet Varga Julcsa, Mikkamakka, illetve az egyik virág szemszögébõl! 7. Gyûjtsetek minél több olyan mesehõst, aki valamilyen növény nevét viseli! Mire utalnak az egyes elnevezések? A szem színe 41. 3. kép Kék szem közelrõl. Melyik mesébõl ismered a csillagszemû kifejezést? Varga Julcsa szeme színe természetesen nem változik napról napra. Vajon változik-e az ember szemének színe az élete során? Az újszülöttek szeme általában kék. Ez változik a gyermek fejlõdése során, s a szem színe késõbb lehet a kék más árnyalata, de lehet zöld, barna vagy fekete is. Általában hathónapos korra kialakul a végleges szemszín. A szeme színével azonban sok ember elégedetlen, ezért szeretné megváltoztatni.

Tue, 06 Dec 2022 18:04:17 +0000