választás;tanácsadó;2021-10-22 06:20:00Elek István Kerecsenden élő közgondolkodó, Orbán Viktor hajdani tanácsadója szerint mostantól minden ellenzéki pártnak el kell kezdenie vidéken az intenzív terepmunká azoknak, akik az ellenzéki összefogást már évekkel ezelőtt szorgalmazták, alapítója volt 2018 őszén a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak, és 2021 tavaszán a Karácsony Gergely által életre hívott 99 mozgalomnak is. Márki-Zay Péter mellett az elmúlt hetek csatározásai közepette többször nyilvánosan is kiállt…- Heller Ágnes, Ángyán József, Lányi András, Horgas Péter – csak néhány név abból a több, mint harmincból, akikkel együtt már a 2018-as parlamenti választások előtt közös levélben hívtuk fel arra a figyelmet, hogy a demokrata ellenzéknek, balnak, centrumnak és jobbnak, a Jobbiktól a DK-ig össze kell fognia, mert másképp nem lehet legyőzni a Fideszt. Akkor még nem hallgattak ránk a pártok, meg is lett újra a Fidesznek a kétharmad. Most akár elégtétel is lehet, hogy a politikusok végre megértették ezt a szándékot, még ha kicsit nehezen is, s a "megértéshez" minden bizonnyal hozzájárult az a társadalmi nyomás, amit az utóbbi időben ámos elemző szerint a 2022-es parlamenti választásokat vidéken lehet megnyerni.

  1. “Magyarországnak nem kormánya van, hanem bűnszervezete” – az orbáni maffiaállamról beszélt Egerben Magyar Bálint és Elek István
  2. Elek István (politikus) – Wikipédia

“Magyarországnak nem kormánya van, hanem bűnszervezete” – az orbáni maffiaállamról beszélt Egerben Magyar Bálint és Elek István

led kültéri lámpa

Ha addig nem jutnak el ettől a lehetőségtől függetlenül, hogy a rendszerellenzéki mondandót csak közösen tudják képviselni, akkor biztos, hogy nevetségessé teszik magukat és elveszik a szavazóik kedvét. Nyilván a rendszerellenzéki arcél közös kidolgozásához kell egyfajta politikai stratégia. Ennek jegyében az új parlamentben úgy kell működni, hogy azzal kifejezzék, nem asszisztálni vannak ott a rendszer működtetéséhez, hanem a rendszer felszámolása érdekében. Olyan kérdéseket meg lehet beszélni, hogy mely posztoktól lépjenek vissza, de erről is közösen kellene dönteni. Azonban ha az történik, hogy az egyik párt így, a másik úgy ad választ, azzal szétforgácsolják az ellenállás erejéyanis Elek István szerint ellenállási mozgalomnak kellene születnie a rendszerellenzéki politikai magatartás hátterében. Nagyon sok lelkes szavazatszámláló, Nyomtass te is! -aktivista volt a háttérben, aki, ha lát világos, közös programot, akkor lehet számítani arra, hogy egy ilyen mozgalom alakítója ezzel mit és mikor lehet elérni, azt a kormány és az Európai Unió lépései is befolyásolják.

eladó családi ház vác mit mutat a tenyerünk

Az 1987-ben részt vett a lakiteleki találkozón, majd a Magyar Demokrata Fórum egyik alapító tagja lett, később megalakította a párt kerecsendi szervezetét is. 1989-ben beválasztották az országos választmányba, emellett 1988 és 1990 között a párt ügyvivője volt. Az 1990. évi országgyűlési választáson a Heves megye 6. számú egyéni választókerületben (Füzesabony központtal) szerzett mandátumot. A kulturális, oktatási, tudományos, sport, tv- és sajtóbizottság titkára, később alelnöke, valamint 1992–1993-ban az MDF-frakció elnökségének tagja volt. 1993 júliusában felfüggesztette párttagságát és kilépett az MDF-frakcióból, nem sokkal később a pártból is, miután nem értett egyet a párt irányvonalával. Szeptemberben belépett a Fidesz-frakcióba. 1994-ben a Fidesz országgyűlési képviselőjelöltje, de nem szerzett mandátumot. 1995-ben a Magyar Nemzet című napilap főmunkatársa lett, egy évvel később társalapítója volt a Magyar Polgári Együttműködés Egyesületnek, amelynek elnökségébe is beválasztották.

Elek István (politikus) – Wikipédia

Miniszterelnöki főtanácsadóként rálátott az első Orbán-kormány működésére. Mennyire volt demokratikus a döntéshozatal? Mennyire tudta érvényesíteni a miniszterelnök az akaratát a stratégiai fontosságú kérdésekben a kormányban, illetve a pártjában? Már akkor is érvényesült valamelyest a kormányzás Orbán Viktor alkatából következő tekintélyelvű karaktere, és ez a miniszterelnök és a kormánytagok viszonyában is érezhető volt. De akkor ez még ennek ellenére döntően kollegiális kapcsolat volt, sem a kormány tagjai, sem a tanácsadók nem alárendelt végrehajtók voltak. A kormányzati szervezetben erős centralizáció érvényesült az újonnan bevezetett a kancelláriai rendszerrel. Ezt akkor a hatékony kormányzás érdekében magam is szükségesnek éreztem. Az Országgyűlés működtetésében, a kormányzati és az ellenzéki partnerekhez való viszonyban megnyilatkozó akarnokságot azonban a legkevésbé sem. A miniszterelnök egyre kevésbé vett részt a parlamenti vitákban, nem szavazták meg az ellenzéki kezdeményezésű vizsgálóbizottságokat, stb.

De ez jogtechnikai probléma. Erre is időben föl kell készülni. Szinte beterjeszthető részletességgel kidolgozott törvénytervezeteket kell bemutatni már a kampányban, hogy a választók pontosan lássák, mire kérnek tőlük felhatalmazást. A ciklus második felében pedig elkezdhetünk azon közösen gondolkodni, hogy milyen legyen az új, tartósnak szánt alkotmányunk, és ebbe a folyamatba természetesen a vereséget szenvedett jobboldal majdani politikai képviselőit is be kell vonnia a kormányon lévőknek. Hiszen akármekkora lesz is a többségük, az alkotmány nem készülhet csak a kormányon lévőknek, még akkor sem, ha kétharmados lesz a többségük, hanem csak a nemzeti politikai közösségnek, annak pedig a mindenkori ellenzék is része. Szép betetőzése lehetne ennek a történetnek és az új korszak nyitánya, ha aztán az elfogadott szövegét egy jóváhagyó népszavazás is megerősítené. Ha az ellenzékben az az alapvetés elfogadott, hogy a jelenleg hatalmat gyakorló pártok kizárólagos hatalomra tettek szert, miben látják a garanciát arra, hogy a választás nemcsak törvényes, de tisztességes is lesz?

Ott nincs kegyencrendszer, a vezér nem cseréli háromhetente a támadósorokat, mint a jéghokiban. Gyurcsány nem rakja tetszése szerint az országos lista elejére a leghülyébb, ám a legkisebb pártbeli bázissal sem rendelkező alakokat. Aki bírálja Gyurcsányt, arról a Népszabadság nem írja meg minden alap nélkül, hogy ügynök volt. A Népszabadság nem olyan undorító, mint a Magyar Nemzet. Nem igaz, hogy a Narancs vagy az ÉS semmivel se különb a Demokratánál, ahol nemcsak a szakmai normákat, hanem a legelemibb erkölcsi szabályokat is lábbal tiporják. Nem igaz, hogy a 16 óra nem kevésbé émelyítő a Vasárnapi Újságnál. Nem igaz, hogy a baloldali médiában is olyan alpári figurák viszik a prímet, mint Bayer, Bencsik, Lovas és a többiek. Gyurcsány nem sorolta őket, mint kedvenc lapjait és műsorait, és az ezekhez hasonló "bornírt alakok" nem tátognak mögötte a színpadon, nem szónokolnak előtte a gyűléseken. Az Elekhez hasonló mérsékelt és tisztességes emberek a baloldalon nem szorultak a perifériára – zárja vádpontjait Debreczeni.

Érinthetetlen a klánszolgálativá torzult közszolgálati média. Korlátozott a korrupció elleni fellépés lehetősége. Az egyetemek nagy részének alapítványokba való kiszervezése után az új kormánynak nem lehet érdemi önálló felsőoktatás-politikája, stb. Sokkal nyitottabbnak kellene lennie az ellenzéki összefogásnak a civil közösségek iránt. Hiszen az ellenzéki pártoknak összesen nincs annyi tagjuk, mint amennyi Nyugaton egy normális demokrata pártnak. Ez nem újdonság, így jöttünk át a Kádár-rendszerből, politikától elidegenített társadalom a miénk, amely a demokrácia idején se kapott rá arra, hogy pártokban aktivizálja magát. Ha már úgy alakult, hogy nemcsak kormányváltásra kell készülni, hanem kormányváltással egybecsúszó rendszerváltásra is, és a reményeink szerint ráadásul egy új korszak nyitányára, ennek a pártok világán kívüli társadalom bevonásában is meg kellene nyilvánulnia. Az erőforrásaik korlátozottak, ha nem lesznek képesek felébreszteni a szélesebb társadalom cselekvőkészségét, előhívni a helyzetére ráébredő társadalom morális felháborodásra való képességét és az ebből táplálkozó érzelmi elkötelezettséget a demokrata ellenzék közös ügye iránt, aligha születhet meg a szükséges mértékű változtatás véghezviteléhez, végigküzdéséhez elegendő erő.

És azzal is érvelt Orbánékkal szemben, hogy bár nagy hangon hirdették ezt 2010 előtt, kormányzásuk három ciklusa alatt se jutottak semmire. Még azt is megértem, hogy Téged ez személyesen érzékenyen érintő megjegyzés volt, mert történetesen a Te gazdasági érdekeltségeid körül vizsgálódtak, és semmit sem találtak. Értem, hogy ez Neked örömteli, és rossz emlék számodra, hogy ezek szerint alaptalanul vádoltak, illetve hoztak gyanúba valamiféle gazdasági visszaéléssel a sajtóban és a kormányzati oldalon. De engedelmeddel vagy engedelmed nélkül, én szégyellem magam helyetted. A személyes érzékenységed sem lehet se mentség, se magyarázat erre a kirohanásra. Azt javaslom, arra kérlek, hogy találd meg a módját Márki-Zay Péter és az őt támogató ellenzéki demokraták, valamennyiőnk megkövetésének. Egy kevés politikai érzékkel be kell látnod, hogy a támogatottad, Dobrev Klára érdekének is ártasz ezzel a minősíthetetlen hanggal, és természetesen az ellenzéki demokrata tábor közös ügyének is. Már tegnapelőtt is szóvá tettem ezt a jelenséget a Klubrádióban is, hogy túlságosan gyakran érik mostanában a vetélytársakat minősíthetetlenül indulatos, alpári hangú, a politikai becsületüket, emberi méltóságukat sértő hangú beszólások, alaptalan vádak a DK és Dobrev Klára szenvedélyes támogatói köréből.

  1. Panasonic viera tv használati útmutató a felhívásokhoz
  2. Gastrooesophagealis reflux hátfájás
  3. Darth maul könyv mask
  4. Rózsakő étterem badacsony
  5. Autó törlesztőrészlet kalkulátor
  6. Nők lapja ezotéria est 2018 test
  7. Delek utca 51 price
  8. Ingatlan adásvétel illeték
  9. Cillit bang vélemények
Wed, 07 Dec 2022 21:18:39 +0000