Habzásgátló anyagként növényi zsírokat, olajokat, szintetikus habzásgátlókat, fertıtlenítıszerként klórmeszet, hipoklórsavat, formaldehidet, quaterner ammóniumsókat alkalmazhatnak. Az erjesztésre elıkészítés mőveletei Melasz elıkészítése A melasz mint szezonálisan termelıdı ipari melléktermék meglehetısen nagy tároló kapacitást igényel, hisz a 4-4, 5 hónapos cukorgyári kampány alatt keletkezı melaszt, a szesziparban 12 hónap alatt használják fel. Tárolását részint a cukoripar, részint a szeszipar végzi, főthetı, megfelelı szerelvényekkel ellátott lefejtési lehetıségekkel felszerelt, nagymérető szénacél tartályokban. A szállítás vasúti, vagy közúti tartályokban történik. Fejtéskor a viszkozitás csökkentésének céljából (fıleg ıszi, téli idıszakban) közvetlen gız bevezetéssel a melasz hımérsékletét 40-50 °C-ra kell melegíteni. A kondenzálódó gız szintén hozzájárul a viszkozitás csökkentéséhez, 25 aminek eredményeként a melasz könnyen szivattyúzhatóvá válik. Gyakori probléma, hogy gızölés és mozgatás következtében a melasz kolloid anyagaiból nehezen szőrhetı hab képzıdik, ami nehezíti a pontos mennyiségi átvételt, és rontja a tárolótér kihasználását.

Videos

Henzézés. A gyümölcsök erjesztéshez való elıkészítése történhet gızöléssel is. Erre legalkalmasabbak a Henze-féle gızölık. Az eljárásnál a gyümölcsöt víz hozzáadása nélkül pl. 80 °C-on 1 bar nyomáson. 1 órán át gızölik. Az eljárás elınyei: - egyszerő péppé alakítja a gyümölcsöt, jól feltárja azt, - nincs szükség külön aprításra, - a gız sterilizáló hatása révén minden mikroorganizmustól mentes lesz a cefre, - a tökéletes feltárás és sterilizálás miatt jobb a szeszhozam, - kiváló minıségő párlat nyerhetı. Különösen jól bevált szilva és alma esetében, de a tequila alapanyagát, a kék agavét is minden esetben "henzézéssel" készítik elı a cefrézésre. 4. Erjesztés A gyümölcscefrék erjesztése Az édescefre színe - a gyümölcsfajtától függıen - a narancssárgától a mély bordó színig terjed. Sőrőn folyós, a gyümölcsbıl eredı héj részeket, édes sejtnedveket tartalmazó anyag, amelynek fajsúlya a cukortartalomtól függıen 1 fölött van. Az édescefrében az eredeti gyümölcs elsıdleges aromaalkotói vannak jelen az egyéb anyagok és az erjeszthetı cukortartalom mellett.

A borpárlatok karakterét karamell adagolásával, a fahordós érlelést gyakran a nagy őrtartalmú tartályokba helyezett fahasábokkal utánozzák. Az így készült italok elnevezését úgy kell megválasztani, hogy kiderüljön, milyen technológiával készült. Nem lehet pl. pálinkának nevezni, hanem a magas alkoholtartalmú szeszesital elnevezést kell használni a gyümölcspálinkát utánozni kívánó, tisztaszeszbıl készített "rögtönölı" esetében. A hidegúti szeszesitalok alkoholtartalma a legtöbb esetben kisebb. Mint a hagyományos technológiával készülı változatoké, így pl. a kisüsti pálinka szokásos alkoholtartalma 48-52 tf. %, míg a hidegúti változatoké jellemzıen 40 tf. % körüli. Ebbe a termékcsoportba tartoznak a különbözı vermutok, likırök, keserőlikırök is, bár némelyikük gyártásában borokat, mint természetes alapanyagokat is használnak. Végül meg kell említeni a "vágással" készülı italokat, amelyek keveréssel készült tömény italok. Készülhetnek, pl. valódi gyümölcspárlat és hidegúti ital keverésével.

Az eltérı erjesztésnek természetesen teljesen eltérı karakterő sör a végeredménye. Az ale típusú sörök a tipikus angolszász, ill. ír sörök, mint pl. a Guiness, Kilkeny, stb., míg a lager típusúak, mint pl. a Heineken, Dreher, stb., a kontinensre jellemzık. Szín szerint megkülönböztetünk: Világos sört: sárga színő ital, habja fehér. Félbarna, vörös, esetleg "borostyán" sör: vöröses barna, vörös színő ital, fehér vagy krémszínő habbal. Barna, esetleg fekete(porter) sör: barnás, sötétbarna, fekete színő ital, krémszínő habbal. Alkoholtartalom szerint: A sörök alkoholtartalma 1, 5-8% (V/V) között változhat, az ettıl eltérı alkoholtartalmú sörök a következıképpen csoportosíthatók: Alkoholmentes: alkoholtartalma legfeljebb 0, 5% (V/V). Alkoholszegény: alkoholtartalma 0, 5 és 1, 5% (V/V) közötti. Nagy alkoholtartalmú: alkoholtartalma több, mint 8, 0% (V/V). A felhasznált víz szerint A gyártáshoz használt víz keménysége szerint i szokásos megkülönböztetés két csoportra osztja a lager típusú söröket: müncheni (keményebb víz) és pilseni (lágyabb víz) típusra.

  1. Cseuz tamás állatorvos
  2. Eladó nyaralók gárdony agárd olx
  3. Otp ingatlan vélemények internet banking
  4. Feleségek luxuskivitelben 1 évad 4 resa.com
  5. Nepal hivatalos nyelve
  6. Véradás pénzért budapesten home facebook
  7. Fehér palota gyógyszertár
  8. Ingatlan árverés eger wikipedia
  9. Vény nélkül kapható vízhajtó gyógyszerek
  10. Kiado lakasok dunaujvarosban
  11. Csábításból jeles csalások kódok
Tue, 06 Dec 2022 20:38:09 +0000